11858 teknik destek

Teknoloji günlük hayatımızda her zamankinden daha fazla mevcut hale geldikçe, temel bilgisayar programlamasında uzmanlaşmak artık sadece ilerici aileler için akıllı, ileri görüşlü bir egzersiz fikrini değil, yetişkinler ve çocuklar için bir zorunluluktur. Aslında, çocuklar için programlama giderek daha popüler bir konu haline geliyor.

Çocukken bilgisayarlara aşırı ilgi duyuyordum. Her zaman nasıl çalıştıklarını ve onları basit bir eğlenceden daha fazlası için nasıl kullanacağımı bilmek istedim. Bilgisayarlarla ilk deneyimlerim, makinelerin gücünü tam olarak nasıl kullanacağımı, yani kod yazmayı yeni öğrenirsem mucizevi şeyler başarabileceğime dair güven verdi.

Benim çağımın aksine (zor yoldan programlamayı öğrendiğimde), temel kodlamayı öğrenmek artık oldukça basit ve başlamanıza yardımcı olabilecek birçok ücretsiz kaynak var . Birkaç saat içinde herkes temel bilgileri öğrenebilir ve bir veya iki hafta içinde bu bilgiyi işleyen uygulamalar, oyunlar ve web siteleri oluşturmak için kullanabilir.

Bugün, anaokullarına bile kod yazmanın temelleri öğretilebilir. Bu becerileri bu kadar genç yaşta kazanmak, genel gelişimlerini büyük ölçüde etkileyecektir ve araştırmalar, kodlamanın okuma, yazım ve matematik gibi diğer akademik alanları güçlendirdiğini göstermiştir.

Kodlama ve programlama mantığına hakim olan çocuklar daha iyi problem çözücülere dönüşecek ve aynı zamanda daha iyi analitik akıl yürütme becerileri ve bilgiye daha derin susuzluk geliştirecekler.

Yazılım çağımızın dilidir ve çocuklara onu doğru kullanmayı öğretmek hayatın ilerleyen dönemlerinde kesinlikle işe yarayacaktır.

Ancak, tüm programlama dilleri aynı değildir. Kullanılabilecek çok fazla dil var ve yeni başlayanlar için hangisinin en iyisi olduğuna karar vermek zor olabilir.

11858 teknik destek

Aşağıdaki makalede, çocuklar için programlamayı çok daha eğlenceli ve başarılı bir macera haline getirmeye yardımcı olmak için 2020’nin en iyi 9 çocuk kodlama dili seçimlerimizi listeliyoruz.

 1. Scratch 3.0

Öncelikle 8-16 yaş arası çocuklar için geliştirilmiş olan Scratch, Mitch Resnick tarafından geliştirilmiş ve Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) Lifelong Kindergarten Group tarafından patenti alınmış ücretsiz bir eğitim programlama dilidir. Platform, genç öğrenciler için yazma sıkıntısını ortadan kaldıran sezgisel, kullanımı kolay bir görsel blok arayüzü sağladığından, çocuklara Scratch  ile  kod yazmayı öğretmek kolaydır. Bu, çocuklar için programlama yapmak için mükemmel bir başlangıç ​​noktasıdır.

11858 teknik destek

Scratch, listedeki tüm çocuk programlama dilleri arasında görsel olarak en çekici olanlardan biridir, ancak gerçekten parlamasının asıl nedeni, öğrencilerine izin verdiği ifade özgürlüğüdür. Arkasındaki fikir, animasyon oluşturma, oyun tasarlama ve etkileşimli hikayeler oluşturma sürecini basitleştirmekti, böylece kelimenin tam anlamıyla herkes bunu sıfırdan yapabilirdi. Çocuklar Scratch kullanan gerçek oyun tasarımcıları gibi hissederler ve hatta acemiler bile dakikalar içinde basit, tamamen özel oyunlar yaratabilirler.

Scratch ayrıca dünyanın her köşesinden 15 milyondan fazla kayıtlı kullanıcıya sahip büyük bir çevrimiçi topluluğa sahiptir. MIT Scratch Ekibinin koyduğu dostane ve saygılı kurallara uydukları sürece herkes üye olabilir.

Scratch platformu ve topluluğu ile ilgili bir diğer harika şey, projelerinizi ve kodlarını Scratch sunucusunda saklamanız gerekmesidir, bu da genç öğrencilerin daha ileri düzey kullanıcıların karmaşık oyunları nasıl yarattığını incelemelerine olanak tanır.

Scratch sizin için doğru gibi görünüyorsa, bu adım adım kılavuzla çocuğunuzu onunla tanıştırabilirsiniz . Kartlar, çocuklarınıza gezegendeki en iyi çocuk kodlama dillerinden biriyle kodlamayı öğrenmenin eğlenceli ve yeni bir yolunu sağlayacaktır.

 1. Blockly

Blockly, yaygın olarak Google’ın Scratch’e verdiği yanıt olarak görülen çocuklar için görsel bir blok programlama dilidir. Mecazi olarak konuşursak, çocukların kodda ustalaşmalarına yardımcı olmak için aynı yapı taşlarını kullanır. Tek gerçek fark şudur: Blockly aslında önceden var olan birkaç programlama dilinden oluşan bir programlama dilidir.

Apache 2.0 lisansı altında geliştirilen Blockly, genellikle görsel programlama blok düzenleyicileri oluşturmak için bir istemci tarafı JavaScript kitaplığı olarak tanımlanır. Yani, öncelikle evde veya okulda kendi tarayıcılarında kod yazmayı öğrenmek isteyen 8 yaş üstü çocuklar için oluşturulmuştur.

Blockly, temelde önceden yazılmış dillerin (JavaScript, Python, PHP, Lua ve Dark gibi) kolayca bulunup erişilebildiği merkezi bir konum olarak hizmet veren bir “JavaScript kitaplığı” ile birlikte gelir.

Blockly, bir çocuğun çok şekilli, çok renkli bloklar kutusunu andıran özel bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Buna ek olarak, kodu gerçekten yazmak için blokları, bir bölmeyi ve alanı tutan bir araç kutusu da vardır.

Çalıştırması çok basit. Kullanıcılar, blokları araç kutusundan çıkarır (birer birer) ve problemlerini çözene kadar bunları sıralar halinde düzenler. Bitirdiklerinde, program bir kontrol çalıştırır, ne yapıldığına bakar ve çözüm doğru değilse geri döner ve bir hata bulana kadar kodu tekrar analiz eder. Basit.

Blockly, herkesin gerçekten çalışan bir Android uygulaması geliştirmesini mümkün kılar. Bu, bu dili sadece bir çocuk oyuncağından veya çocuklar için programlamaya yardımcı olan basit bir araçtan daha fazlası yapar. Ayrıca dilleri kolaylıkla değiştirebilirler ve bu da aynı temel program için herhangi bir zamanda farklı kod türlerini görmelerini mümkün kılar.

Blocky, Sphero’daki bazı mükemmel tasarımcılar tarafından kullanılan ve teknolojiyi kullanan bir dizi başka şirket görüyoruz. Gelecekte harika şeyler bekliyoruz.

 1. Python

Listedeki ilk iki girişten oldukça farklı olan Python, 8 yaş gibi küçük çocukların kendilerini ifade etmek için kolayca kullanabilecekleri güçlü, metin tabanlı bir bilgisayar programlama dilidir. Bu özel kod türü, hem diğer dillerde uzmanlaşmak için bir başlangıç ​​noktası hem de çocuklar için ciddi oyun / web / uygulama geliştirme ve programlama için yeterince güçlü bir araç görevi görür.

Python (özellikle Python 3) öğrenmeyi çocuklar için benzersiz, eğlenceli ve son derece ilgi çekici bir deneyim haline getiren çevrimiçi oyun tabanlı ve kendi kendine yönetilen çok sayıda kurs vardır.

Python, çocukları kodlamaya tanıtmak için harika bir seçimdir, çünkü bu programlama dili iyi kod düzenleri kullanmakta ısrar eder. Ayrıca, kullanıcıları çevrimiçi desteği ve kapsamlı Python kitaplıklarını kullanmaya teşvik eder.

Python ile gittikçe daha fazla oynamaya başladıkça, çocuklarınız listeler, tuplelar ve haritalar gibi temel veri yapılarını nasıl doğru şekilde kullanacaklarını öğrenecekler. Python’da değişkenlere, döngülere ve diğer işlevlere hakim olmak, onlara gelecekte daha gelişmiş programlamanın üstesinden gelmek için harika bir temel sağlayacaktır.

Ayrıca Python’da farklı yapıları kontrol etmenin getirdiği karmaşıklığın üstesinden gelecekler. Python kaplumbağa modülü ile şekil ve desen çizmek, çocuklarınızın animasyon ve oyun tasarımıyla ilk engellerini aşmalarına yardımcı olacaktır. Kısa sürede, Mac, PC veya Linux için kendi uygulamalarını kodlayabilecekler.

 1. JavaScript

JavaScript çocuklar için harika bir seçimdir çünkü artık neredeyse her şey bu kodlama dili üzerinde çalışmaktadır. Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer , bu tarayıcıların tümü JavaScript kullanır. Çocuklarınız bu belirli dili bilirse, basit web belgelerini harika etkileşimli uygulamalara ve oyunlara nasıl dönüştüreceklerini öğrenecekler.

Ama hepsi bu kadar değil. JavaScript sadece web sayfaları oluşturmakla ilgili değildir. Tamamen yeni web siteleri oluşturmak için web sunucularında çalıştırabilir veya hatta robotlar gibi diğer donanım türlerini kontrol etmek için kullanabilirsiniz.

JavaScript genellikle Scratch veya Python’da kodlama konusunda biraz tecrübesi olan çocuklar için bir seviye atlama becerisi olarak gelir. Genellikle 10 yaşından büyük çocuklar için önerilir, ancak 8 yaşındaki çocukların Oyun Geliştirmemizi JavaScript  parçalarıyla aldığını gördük .

JavaScript, birçok öğeye sahip güçlü bir dildir. Çocuklarınıza bu kodlama dilini tam olarak açıklamadan önce ilk olarak değişkenler, diziler, nesneler, yöntemler, döngü tabloları, işlevler ve parametreler hakkında bilgi vermek son derece önemlidir.

Java Script esasen web’in dilidir ve metin tabanlı kodlamaya hazır öğrenciler için mükemmel bir çocuk kodlama dilidir.

 1. Lua (Roblox)

Lua, çocukları metin tabanlı kodlamayla tanıştırmak için mükemmel bir komut dosyası dilidir. Öğrenmesi, kullanması ve uygulamalara yerleştirmesi kolaydır. Lua, ücretsiz, zarif, güçlü, taşınabilir, yerleştirilebilir ve başlangıç ​​dostu bir kodlama dilidir.

Bu tür bir dil, basitlik, okunabilirlik ve verimliliklerine sadık kalırken, pürüzsüz ürünler olma potansiyeline sahip basit kavramları sunar. Lua ile ilgili en iyi şeylerden biri, kullanıcı için bellek yönetimi gibi düşük seviyeli şeylerle ilgilenmesidir.

Blogumuzda daha önce yazdığımız gibi Lua, çocuklar için kodlamayı zorlaştıran bir dizi sözdizimi sorununu ortadan kaldırması açısından Python’a benzer. Ancak JavaScript’in aksine, her kod satırının sonunda noktalı virgül kullanma zorunluluğu yoktur.

Lua, hızı ve hafifliği nedeniyle gömülü cihazları programlamak için mükemmeldir. Bugün birçok kişi bunu IOS ve Android oyun ve uygulama geliştirme için kullanıyor. Bilmiyorsanız – popüler Angry Birds oyunu Lua’ya dayanıyor. Buna ek olarak, tüm zamanların en sevdiğimiz çocuk kodlama platformlarından biri Lua – Roblox Studio kullanıyor.

Lua’nın kurulumu çok basittir. Tek yapmanız gereken onu indirmek ve paketin içinde bulacağınız talimatları takip etmek.

Aynı Scratch gibi, Lua da yeni başlayanlara her zaman doğru yönde yardım etmeye ve rehberlik etmeye istekli olan üyelerle dolu büyük ve aktif bir çevrimiçi topluluğa sahiptir.

 1. Java (Minecraft)

Java bizim favori çocuk kodlama dilimiz değil ve açıkçası listede yer almasının tek sebebi Minecraft’ın dili olması. Bu nedenle Minecraft’ın cazibesi, öğrenciler için o kadar etkili bir “çubukta havuç” deneyimi yaratır ki, çocuklara kodlamayı öğretmenin çok popüler bir yolu haline geldi.

Minecraft , 2011’de piyasaya sürülmesinden bu yana , dünya çapında birçok çocuğun ilgi odağı haline geldi. Birçok yetişkin hala bunun başka bir oyun olduğuna inansa da, Minecraft bundan çok daha fazlası olduğunu kanıtladı. Çocuklara mantığı nasıl kullanacaklarını, problemleri nasıl çözeceklerini ve bir dizi temel akademik beceriyi nasıl güçlendireceklerini öğretmek için son derece güçlü bir araçtır. Bu tam da temel kullanıcı aşamasındalar. Çocuklarınız başlangıç ​​operasyonlarının ötesine gerçekten bakmaya başladığında, Minecraft’ın kişiselleştirmeye açık, oldukça uyumlu bir oyun alanı olduğu onlar için şeffaf hale gelecektir. Çocuklar oyunu gerçekten sevmeye başladığında, onları “modlar” ile tanıştırabilirsiniz. Değişiklikler için kısa, temelde çocukların oyuna getirebileceği tüm değişiklikleri modlar. Her şeyi değiştirebilirler – karakterlerin nesneleri, manzaraları, belirli özellikleri vb. Olasılıklar sonsuzdur.

Oyuna belirli bir modu tanıtmak için oyuncunun biraz kod yazması gerekiyor. İşlerin ilginçleştiği yer burası. Minecraft, Java üzerinde çalışır ve oyunun açık mimarisi, kullanıcıların Minecraft’ın Java kaynak koduna erişmesine ve oyun oynamasına olanak tanır. Java ile modlama yaparken, çocuklar hem basit hem de karmaşık şeyleri nasıl yaratacaklarını öğrenmeye başlayacaklar, bu da kesinlikle odaklanmalarını ve bu kodlama dili hakkında daha fazla bilgi edinmelerini sağlayacak.

 1. C # (Unity)

Unity, profesyonel kalitede oyunlar oluştururken çocuklara kod yazmayı öğretebilen popüler bir oyun motorudur. Kullanıcıların nesnelerle 3 boyutlu olarak oynayabileceği ve bunlara çeşitli öğeler ekleyebileceği kapalı kaynaklı, çapraz platformlu bir oyun geliştirme uygulamasıdır. Scriptler Java’ya oldukça benzer bir dil olan C # ile yazılabilir.

C # güçlü bir programdır ve hemen hemen her şey için kullanılabilir. Elbette, kendine özgü güçlü yönleri var – bunlardan biri Windows uygulama geliştirmedir. NET desteği sayesinde, C # artık her geliştiricinin Windows masaüstü uygulamaları oluşturmak için ilk tercihidir.

Böyle bir dili nasıl kullanacağınızı öğrenmek, oyunun dışında yararlı olmanın ötesinde olabilir. Unity ile çocuklarınız daha sonra gelecekteki kodlama maceralarında kolayca kullanabilecekleri harika programlama becerileri kazanacaklar. Geleceğin A sınıfı kodlayıcılarının doğabileceği harika bir başlangıç ​​noktası.

Unity’nin her yerden herkesin erişebileceği ücretsiz bir sürümü vardır. Resmi sitede kullanıcılar, istediklerini oluşturmak için oyun kaynaklarını nasıl içe aktaracaklarını, değerlendireceklerini ve yöneteceklerini öğrenmelerine yardımcı olabilecek birçok ücretsiz eğitim ve ders bulabilirsiniz.

Materyal iki gruba ayrılmıştır:

 • Motor hakkında bilgi edinmek için dersler;
 • Hizmetler ve Üretim hakkında bilgi edinme dersleri.

Her bölüm, ek derslere bölünmüş ve çok sayıda değerli, ayrıntı odaklı içerikle dolu kendi adım adım öğreticiler ve konularla birlikte gelir. Bu bilgi açısından zengin kitaplıkla, çocuğunuz oyunlar geliştirmeye ve bunları çeşitli platformlarda dağıtmaya başlayabilir.

 1. Golang

Statik olarak yazılan ve derlenen bir dil olan Go programlama dili, yaygınlaşan en yeni dillerden biridir. Aslında o kadar yenidir ki, sadece 10 yaşın biraz üzerindedir (2009’da icat edilmiştir). Bu umut verici büyüme, onu bilmek için harika bir dil haline getiriyor, bu nedenle çocuklar için programlamayı çevreleyen herhangi bir müfredata eklenmelidir.

Go’nun ilk kez uygulanmasından sadece birkaç yıl sonra, halihazırda çeşitli farklı sektörlere yayılmıştı. Uber, Netflix ve hatta American Express, Go’nun bilinen kullanıcılarından sadece birkaçı.

Yapısal olarak Go, C’ye oldukça benzerdir. Ana farklılıklar bellek güvenliği, çöp toplama, yapısal yazım ve CSP tarzı eşzamanlılığı çevrelemektedir. Bununla birlikte, çocuk kodlama dilleri söz konusu olduğunda, C’nin öğretildiği gibi aynı genel taktikler ve başarı ile öğretilebilir.

Özellikle günümüzde Go’nun bilmeye değer bir dil olmasının birçok nedeni vardır. Bununla birlikte, ana neden, popülerlik açısından gerçekten patlama yapması ve durma belirtileri göstermemesi olabilir. Önümüzdeki birkaç yıl içinde, geliştirme ekibinin sürekli güncellemelerinin, popülerliğin endüstriler arasında büyümeye ve genişlemeye devam etmesine neden olması bekleniyor.

 1. Swift (Swift Oyun Alanları)

Apple’ın Swift Playgrounds’u ilk olarak 2016’da çocuklara kod yazmayı öğretmek için bir araç olarak tanıtıldı. Swift Playgrounds, bir dizi temel kodlama dersi ve oyunlaştırılmış zorluklar içerir ve grafiksel olarak hoş bir geçmişe sahip sıkı bir arayüzle birlikte gelir. Bir iPad uygulaması olarak Swift Playground, sınıfta iPad’lerin kullanıldığı okullar için iyidir.

Swift Playgrounds ile sığır etimizin dille daha az ilgisi var ve aşırı kısıtlayıcı dersleriyle daha çok ilgisi var ki bu, diğer pek çok sıradan çocuk kodlama kaynakları gibi, öğrencilere herhangi bir ifade özgürlüğü vermiyor. Öğrenciler, kurs tasarımcıları tarafından tanımlanan katı bir yolu takip ederek seviyelerde ilerlemeye zorlanır. Yaratıcı çocuklar için bu “ray üstü” deneyimin hızla eskidiğini gördük.

Apple’ın genç nesil iOS geliştiricilerine Swift Playgrounds ile AR özellikli uygulamaların nasıl geliştirileceğini öğretmeyi planladığı son haberlerle, fikrimiz değişebilir. Swift Playgrounds AR projesine derin bir dalış yapar yapmaz bu gönderiyi güncelleyeceğiz.

Çocuk Kodlama Dilleri

Her çocuk farklıdır ve çocukların kodlama dillerine uyan tek bir çözüm yoktur.

Burada değerlendirdiğimiz dillerin hepsi mükemmel ve önce görsel bir blok dil ile başlamayı düşünebilir ve ardından çocuğunuzun yeterliliğini kanıtladıktan sonra metin tabanlı seçeneklerden bazılarına hazır olup olmadığını görebilirsiniz.

Bu makaleyi başından sonuna kadar okumaya zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Umarım bu gün ve çağda, okul öncesi çocuklar kadar küçük çocukların bilgisayar bilimi kavramlarını öğrenmesine yardımcı olabilecek artan sayıda çocuk kodlama seçeneği olduğunu görmenize yardımcı olmuştur.

11858 teknik destek

Bir şeyi gözden kaçırdığımızı mı düşünüyorsun? Herhangi bir sorunuz, yorumunuz veya öneriniz var mı? Öyleyse, sizden haber almak isteriz! Lütfen bunları aşağıdaki yorumlarda bırakın!

11858 teknik destek