11858 teknik destek

Dünyanın eğitim sektörü teknoloji tabanlı bir platforma doğru ilerledikçe, geleneksel sınıflar geçerliliğini yitirecek. Sosyal yapının önemli bir parçası olan eğitim internete taşınıyor ve çevrimiçi öğrenme yeni norm haline geliyor.

Çocukların Çevrimiçi Öğrenme Zorluklarının Üstesinden Gelmesine Nasıl Yardımcı Olunur?

Daha fazla enstitünün çevrimiçi dersler vermeye başladığı eğitim sektöründe karşı karşıya olduğumuz paradigma değişimi hem makul bir şekilde bekleniyor hem de kafa yormak için zorlu. Özellikle çocuklar, çevrimiçi eğitimin faydalarını anlama ve yeni bir ortamda çalışmaya alışma zihniyetine girmekte zorlanıyorlar. Çocukların çevrimiçi derslere veya uzaktan öğrenmeye tabi tutulduklarında karşılaştıkları bir dizi zorluk vardır. Bu makalede, bu zorluklardan bazılarını ortaya çıkaracağız ve bir ebeveyn olarak çocuklarınızın bu zorlukların üstesinden gelmesini nasıl sağlayabileceğinizi göstereceğiz.

Motivasyon Önemlidir

Çocuklarınızı çevrimiçi öğrenimle tanıştırmadan önce yapmanız gereken ilk ve en önemli şey, onları yeni öğrenme yollarına hazır hale getirmek ve bunlarla ilgilenmektir. Motivasyon, herhangi bir yeni çabada önemli bir rol oynar ve çocuklarınızı çevrimiçi olarak eğitmek için eşit derecede önemlidir.

Çocuklarınızı motive etmenin en iyi yollarından biri projelerine dahil olmak ve öğrendiklerini güncel tutmaktır. Konuları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olduğunuzdan emin olun ve ara sıra sorular sorarak ilgilerini aynı şekilde devam ettirin. Örneğin, çocuğunuz programlamayı öğreniyorsa, akşam yemeği yerken veya onlarla yakalama oynarken belirli komutlar, sözdizimleri ve diller hakkında bilgi alabilirsiniz.

Çocuklarınızı motive etmek için fazladan çaba harcamanıza gerek yok. Sadece ne öğrendikleriyle ilgilenmeli ve ona göre hareket etmelisiniz. Çocuğunuzun bir kavram üzerinde kafa yormakta zorlandığını hissederseniz, bu sorunun üstesinden gelmek için onlarla birlikte çalışabilirsiniz. Onlara kendi başınıza yardım edemiyorsanız, konuyla ilgili kapsamlı bir kitap alın, böylece kavramı daha iyi anlasınlar.

Çocuklarınızın çevrimiçi öğrenmenin değerli ve zamanlarına değdiğini anlamalarını sağlamalısınız. Dahası, onları desteklemek ve zor kavramları aşmalarına yardımcı olmak için her zaman orada olmanız gerekir.

Yeni Eğitim Paradigmaları

Dünyanın eğitim sektörü teknoloji tabanlı bir platforma doğru ilerledikçe, geleneksel sınıflar geçerliliğini yitirecek. Sosyal yapının önemli bir parçası olan eğitim internete taşınıyor ve çevrimiçi öğrenme yeni norm haline geliyor.

11858 teknik destek

Hızla değişen bu senaryolarda, çocuklarımızın değişime adapte olmalarını ve gelecek olanlara hazırlanmalarını sağlamalıyız. Her şeyin teknolojiye bağımlı hale gelme hızı hayranlık uyandırıyor ve bildiğimiz işlerin çoğunun ya geçmişte kaldığı ya da tamamen yeni bir şeye dönüşeceği bir geleceğe işaret ediyor gibi görünüyor. Yakın gelecekte henüz var olmayan işler de görebiliriz.

Şimdi, çocuklarınızı hazırlamak ve onları değişen senaryolara alıştırmak için her zamankinden daha fazla zaman. Çevrimiçi öğrenim burada kalıcıdır ve bu nedenle ciddiye ve şevkle ele alınmalıdır.

Çocukların Çevrimiçi Öğrenmede Karşılaştıkları Zorluklar

Son araştırmalara göre, çevrimiçi platformlardan en iyi eğitimi alan çocuklar arasında birkaç şey var. Bu engelleri ortadan kaldırmak, çocuklarınızın çevrimiçi öğrenim yoluyla öğrenmelerine ve bunun önemini kabul etmelerine yardımcı olabilir. Çocuğunuzun neyle ilgilendiğinden ve hangi kariyeri takip etmek istediğinden bağımsız olarak, çevrimiçi öğrenme deneyimlerini optimize etmek, hedeflerine etkili bir şekilde ulaşmalarına yardımcı olacaktır.

11858 teknik destek

Fiziksel Mekan ve Dikkat Çeken Öğeler

Çocukların çalışmak için oturdukları alan önemli ve alakalı. Bir çalışma alanı, öğrenme davranışını teşvik etmeli, yıkıcı unsurları en aza indirmeli ve öğrencilerin edindikleri bilgileri korumalarına yardımcı olmalıdır. Aynı şey çevrimiçi öğrenme için de geçerli.

Çocuklarınızın çevrimiçi öğrenmesini sağlarken, oturdukları alanın temiz ve rahat bir oturma düzeni olduğundan emin olun. Bir odayı veya alanı, tüm dikkat dağıtıcı unsurları oradan kaldırarak ve öğrenme sürecini kolaylaştıran cihazlar kurarak çevrimiçi bir öğrenme alanına dönüştürebilirsiniz.

Çevrimiçi Öğrenimi Eğlenceli Hale Getirin

Çocukların uygun dikkati vermesi için öğrenme biraz eğlenceyle karıştırılmalıdır. Kavramlar, fikirler ve teorilerle bombardımana tutulmak, çoğu zaman çocukların belirli bir konudaki ilgilerini yok eder. Bu nedenle, bir çocuğun öğrenme deneyimine eğlenceli unsurlar eşlik etmelidir.

Örneğin, çocuğunuz kodlamayı öğreniyorsa, ona cesaret verici ve destekleyici bir ortam sağlamak yeterli olamaz. Programlamadan sıkılmamaları için eğitimlerine interaktif ve eğlenceli unsurlar eklemelisiniz. Blok kodlama, kodlama alanında yeni başlayanlar için en iyi programlama dili olarak kabul edildiğinden, çocuklarınızı Scratch aracılığıyla kodlamayı tanıtabilirsiniz.

Çocukların diğer çocuklarla etkileşime girebilecekleri, fikirlerini ifade edebilecekleri ve yeni projeler yaratmak veya düşünmek için bir araya gelebilecekleri bir sınıf, konuyla ilgilenmelerini sağlayacak bir sınıftır. Çevrimiçi öğrenmede uzman olan ve bu alanda birkaç yıllık deneyime sahip bir yer seçebilirsiniz.

Deneyimsiz Öğretmenler

Deneyimsiz öğretmenler, çocukların çevrimiçi öğrenmeye ilgi duymasını engelleyen başka bir faktördür. Deneyimsizlik, mutlaka öğrettikleri konunun bilgisiyle sınırlı olmak zorunda değildir, aynı zamanda çevrimiçi eğitimin giriş ve çıkışlarıyla da sınırlandırılmalıdır. Bir öğretmen belirli bir konuda oldukça deneyimli olabilir, ancak sınıflarını nasıl biçimlendireceklerini, çevrimiçi bir ders hazırlayacaklarını ve öğrencileriyle nasıl etkileşimde bulunacaklarını bilmiyorlarsa, yine de deneyimsiz olarak sınıflandırılacaktır.

Çevrimiçi bir sınıfta, çocuklar soru sorma ve akranlarıyla etkileşim kurma özgürlüğüne sahip olmalıdır. Her çocuğun öğrendiklerinden memnun olduğu derslerin sorunsuz bir şekilde yürütülmesini sağlamak öğretmenlerin sorumluluğundadır.

Dahası, çevrimiçi eğitimci çok kolay gitmeden sınıfını teşvik etmeli ve desteklemelidir.

Yaparak öğrenmek

Geleneksel sınıflar, tüm öğrenme süreçlerini ev ödevlerine ve çocukların ev ödevlerini kendi başlarına yapmaları ümidine dayandırır. Ancak ev ödevi, bilgi edinmenin yavaş ve meşakkatli bir sürecidir.

Artık dünya ileriye doğru ilerliyor, teknolojinin uygulanması sayesinde çocuklar için öğrenmenin en etkili yolu yapmaktır. Sadece ev ödevlerine saat harcamalarını engellemekle kalmaz, aynı zamanda onları değişen dünyaya daha iyi hazırlar.

Çocuklarınızın öğrendiklerini kendi rızaları ile uygulamalarını sağlayın ve yeni buldukları bilgileri uygulamak için yaratıcı yeni yollar bulun. Yaratıcılıklarının uçmasına izin verin ve eğitmenin onlara öğrettiği şeyle sınırlı kalmayın.

Farklı Düşün

Kutunun dışında düşünmek, zamanın gereğidir. Kodlamayı öğrenerek farklı düşünmeyi öğrenebilirsiniz.

Yüzey seviyesinde, kodlama bir bilgisayar programı için kod yazmak gibi görünse de, bundan çok daha fazlasıdır. Zor durumlar karşısında yaratıcı, sezgisel, sabırlı ve güçlü olmayı öğretir. Kodlama aynı zamanda problem çözme becerilerini ortaya çıkarır ve geliştirir. Dahası, kodlamanın yeni ve yaklaşan birçok işin temeli olduğu biliniyor.

Çocuklarınıza geleceğe hazır bir beceriyi tanıtmak ve bununla ilgilenmelerini sağlamak istiyorsanız, küçük yaşta kodlamayı öğrenmelerini sağlayın.

11858 teknik destek