11858 teknik destek

Neyse ki, kodlamayı öğrenmenin faydaları göz ardı edilemeyecek kadar yaygın hale geldi.

Buna karşılık, çocuk dostu kodlama platformlarına olan talep arttı ve en az yarım yüz şirketin tümü yerine getirmeye çok hevesli. Artık çocuklar için kodlamayı etkili bir şekilde öğreten düzinelerce web sitesi, uygulama ve program var.

MIT’nin Scratch programlama dilinden Apple’ın özel Swift Playgrounds uygulamasına kadar, seçenek sıkıntısı olmadığını söylediğimizde bize güvenin. Siz ve / veya çocuğunuz kod yazmayı öğrenmekle ilgileniyorsanız, bu programlar en iyi seçeneğinizdir. Bilgi kalitesinden ve elde tutmadan ödün vermeden ilgi çekici ve eğitici olma sanatını mükemmelleştirdiler.

Çocuklar için kodlama web siteleri ile başlayalım.

WEB SİTELERİ

1.  Scratch

Scratch, özellikle 7 yaş ve üstü çocuklar için geliştirilmiş, devrim niteliğinde, blok tabanlı bir görsel programlama dili ve platformudur. MIT Media Lab tarafından geliştirilen, 70’den fazla dile çevrilmiş ve % 100 ücretsiz, şu anda piyasada bulunan çocuk platformları için açık ara en iyi ücretsiz kodlamalardan biridir. Scratch, Nisan 2020 itibarıyla 54 milyondan fazla kullanıcı tarafından paylaşılan 52 milyondan fazla projeye ev sahipliği yaptı.

Bu sayılar şaka değil.

11858 teknik destek

Tam olarak blok kodlama nedir ? Kullanıcıların çalıştırılabilir komut dosyaları oluşturmak için sözcükler, sayılar ve semboller yerine blokları birbirine bağlamasına izin vererek sözdizimsel hataları ortadan kaldıran görsel bir programlama dilidir.

Scratch, tarayıcı tabanlı bir programlama dilidir, yani hiçbir şey indirmenize gerek yoktur. Sadece adresi yazın, arayüzün yüklenmesini bekleyin ve ardından kodlamaya başlayın.

Bu blok tabanlı sürükle ve bırak kodlama, çocukları kodlama ile tanıştırmanın en iyi ve en basit yollarından biridir. Görsel kodlama blokları, basit sözdizimi hatalarının (bir iki noktayı unutmak veya kapalı bir parantezi kapalı bir parantezle karıştırmak gibi) kodlamanın temellerini öğrenmenin önüne geçme riskini büyük ölçüde azaltır.

11858 teknik destek

Kalın çizgiler, parlak renkler ve farklı şekiller de çocuklar için çok daha çekicidir ve bu nedenle onları keşfetmeye devam etmeleri için cesaretlendirir.

Scratch’in sprite, nesne, arka plan, müzik ve diğer programlanabilir öğeler kütüphanesi inanılmaz derecede kapsamlıdır. Bu yüzden çocukların seçeneklerden sıkılma şansı oldukça düşük.

Ancak kendi karakterlerini kodlamak istedikleri için Scratch, oyununuzu gerçekten özelleştirmek için kendi vektör tabanlı grafiklerinizi kitaplığınıza aktarmanıza izin verir. “Scratchers” olarak adlandırılan kullanıcılar kendi programlama bloklarını bile oluşturabilir ve mevcut programlara yeni mantık ekleyebilir.

Ve öğeleri bir projeden diğerine aktarmak istiyorsanız? Scratch, maksimum taşınabilirlik için kullanışlı bir “sırt çantası” özelliğine sahiptir.

Scratch ayrıca topluluk yaratıcılığını da teşvik eder. Bir projeyi her kaydettiğinizde, onu Scratch’in topluluk sayfasında paylaşma seçeneğiniz vardır (IG’nin keşif sayfasını ama kodlama için düşünün). Diğer Scratchers daha sonra onu görüntüleyebilir ve beğenebilir. Hatta ondan ilham alıp onu kopyalamaya bile çalışabilirler.

Bu, “İçini Gör” düğmesiyle kolayca yapılır. Bu seçenek, projenin komut dosyalarını görmek için proje editörünü açmanıza izin verir. Bu, çocukların ve hevesli kodlayıcıların daha karmaşık kodların nasıl çalıştığını anlamalarına yardımcı olabilir. Tamamen sıfırdan başlamadan onlara hedefleyecekleri bir şey de verebilir.

3. Khan Academy

Khan Academy, misyonu “herkes için her yerde ücretsiz, birinci sınıf eğitim” sağlamak olan özel bir çevrimiçi kar amacı gütmeyen kuruluştur. 10.000’den fazla eğitici video, 3.000 benzersiz makale ve çok çeşitli konuları kapsayan 50.000’den fazla uygulama alıştırması sunar. Matematik, kimya, fizik, biyoloji ve tabii ki bilgisayar bilimi ve mühendisliği dersleri veriyorlar.

Ve her yaş için kişiselleştirilmiş bir öğrenme kaynağı olarak, öğrenmelerinin güçlü eğitim temelleri oluşturmasına yardımcı olmak için (ezberden ziyade) beceri ustalığına odaklanırlar.

Khan Academy’ye katıldığınızda, küresel bir sınıfa katılıyorsunuz. Bu ücretsiz, her şey için ücretsiz platform, dünya çapında 36’dan fazla dilde mevcuttur.

Khan Academy öğrencileri, belirli videoları veya listeleri indirip kendi zamanlarında izleyerek kendi hızlarında çalışabilirler. Videolarda, kullanıcıların tercihlerine göre ayarlayabilecekleri altyazıları da var.

Öğrenciler, Khan Academy’nin kapsamlı Öğrenci Panosunu kullanarak tercihlerine uygun kursları seçme ve kendi ilerlemelerini gerçek zamanlı olarak izleme seçeneğine sahiptir. Ayrıca, videoları derecelendirerek, yorum göndererek ve aynı dersi alan diğer Khan öğrencileriyle iletişim kurarak kurum içi tartışmalar başlatabilir ve önerilerde bulunabilirler.

2018’de 1.503 kişiye Khan Academy’nin etkisi ve etkinliği soruldu. Ankete katılanlardan, öğretmenlerin% 88’i Khan Academy’yi güvenilir buldu ve öğrencilerin ve öğretmenlerin% 90’ı bunu “etkili bir öğrenme kaynağı” olarak ilan etti.

Khan Academy içeriği ilgi çekici ve rahat bir şekilde sunulmaktadır. Karmaşık, açık bir şekilde teknik terimler minimumda tutulur ve öğretme / test etme dili tamamen konuşmaya yöneliktir. Khan Academy, çocuklar için bilgisayar programlama ve kodlama konusunda JavaScript, HTML / CSS ve SQL için uygulamalı bilgiyi teşvik etmektedir. Konuyla ilgili eğitim videoları kısa ve yerinde.

4. Glitch

Glitch, web uygulamaları oluşturmak için basit bir araç, arkadaş canlısı, yaratıcı bir topluluk ve farklı bir şirket türü olarak tanımlanır.

Bütün bunlar ne anlama geliyor?

Temelde, geliştiricilerin gerçek zamanlı olarak kod üzerinde birlikte çalışmasına izin veren işbirliğine dayalı bir programlama ortamıdır. Bunu kodlama uygulamalarının Google Dokümanları olarak düşünün: Birden çok kişinin erişebileceği, görüntüleyebileceği ve canlı olarak düzenleyebileceği bir koda sahipsiniz. En iyi, endüstri standardı sonuçlara ulaşmak istediğiniz kişilerle yorum bırakabilir, değişiklikler yapabilir ve temelde işbirliği yapabilirsiniz.

Bu platform kesinlikle daha büyük çocuklar için daha uygun olsa da, kendilerini gerçekten zorlamak ve kodlamalarını geliştirmek isteyen genç gençler için buraya dahil olmaya değer olduğunu düşünüyoruz. Platformun işbirlikçi yönü aynı zamanda çocukların kodları üzerinde çalışırken, ister öğretmenlerinden ister geliştiricilerinden, destek ve rehberlik almasını mümkün kılar.

Aslında, Glitch’in ekip çalışmasını teşvik ettiğini söyleyebiliriz .

Sunucular veya kurulum hakkında endişelenmenize gerek olmadığı için, çocuklar kelimenin tam anlamıyla bir projeye atlayıp yazmaya başlayabilirler. Ayrıca, çocuğunuzun Genel olarak Glitch veya programlama hakkında sahip olabileceği tüm soruları yanıtlamaya hazır deneyimli geliştiricilerden oluşan bir topluluk da var.

Bonus olarak, çocuğunuzun yalnızca Glitch aracılığıyla bulabileceği ve erişebileceği milyonlarca eğlenceli, yararlı, topluluk tarafından oluşturulan uygulama da vardır.

5. CodeCombat

CodeCombat, çocuklara kodlamanın temellerini öğretmek için macera / zindan delici / RPG tarzı bir oyun kullanan bir platformdur. Oyuncular, JavaScript veya Python kullanarak gerçek kod yazarak karakterlerini kontrol ederler. Kes, eğik çizgi, sıra tabanlı savaş senaryoları, çocukları oynamaya devam etmek istiyorlarsa kodlamaya devam etmeleri için teşvik eden eğlenceli, gönülsüz bir oyun oluşturmak için mantık bulmacaları ve fantastik öğelerle ustalıkla birleştirildi.

Oyunu oynamak ücretsizdir, ancak Oyun Geliştirme, Web Geliştirme ve diğer daha gelişmiş Bilgisayar Bilimi modüllerinin kilidini açan ücretli bir sürümü vardır.

Pek çok çocuk şövalyeler, ejderhalar, kahramanlar ve zindanlarla ilgili hikayelerden hoşlanır. CodeCombat, programlamanın temellerini (mekanik ve bunaltıcı olmaktan ziyade) eğlenceli ve heyecan verici bir şekilde başarılı bir şekilde tanıtmak için fantastik kavramlar için bu eğilimi kullanır.

Çocuklar, her kodlama kavramını öğrenilmesi gereken akademik bir ders olarak görmek yerine, sözdizimini ve komut dosyalarını oyunu oynamak için başarılması gereken parametreler olarak görürler.

Bu ayrımın yarattığı fark astronomiktir.

CodeCombat, genç izleyiciler için görsel olarak çekici olan cesur, renkli grafiklere sahiptir. Özellikle kahramanlar, kişisel geçmişleri ve kişilikleri ile benzersiz bir şekilde tasarlanmıştır. Toplam 17 tane var; bunlardan dördü ücretsiz, üçü abonelikle mevcut ve on tanesi abonelik ve değerli taşlarla satın alınabilir.

Bu karakterler, RPG haritaları, sanat eserleri ve sürükleyici ses efektleriyle birleştiğinde, bunu çocuklar için en iyi ve en bağımlılık yapan kodlama oyunlarından biri yapmak için bir araya geliyor.

CodeCombat dünyası oldukça büyüktür. Temel olarak, bir çocuğu oldukça uzun bir süre meşgul etmektedir.

Bir video oyunu olarak, kahramanın hikayesinde daha ileriye gitme vaadi, her çocuk için büyük bir teşviktir. Oynamaya devam etmek istiyorlarsa temelde kodlamaya devam etmeleri gerekir.

6. Codecademy

Codecademy, genç, hevesli programcıların kodlamanın temellerini öğrenmeleri için mükemmel bir platformdur. Bu çevrimiçi bir akademidir (Khan Academy’ye çok benzer), bu nedenle öğrencilerin kaydolmayı seçebilecekleri üniteler, ders planları ve kurslar içeren belirli bir müfredat vardır.

Ayrıca öğrencilerin yeteneklerini test etmek için kullandıkları etkileşimli sınavlar, eve götürme projeleri, ek materyaller ve onaylanmış kaynaklar da vardır.

Çocuklar için kodlama bağlamında Codecademy, web geliştirme ve programlama dilleri üzerine değerli metin tabanlı modüller sunar. Ücretli sürüm, gerçek uygulamalı dersleri içerir. Ancak bu bariz ödeme duvarına rağmen Codecademy, programlamanın temellerini öğrenmek isteyen çocuklar için mükemmel bir başlangıç ​​noktasıdır.

Khan Academy gibi, Codecademy de kişiselleştirilmiş, kendi hızını belirleyen öğrenmeye inanıyor. Öğrenciler nereden başlamak istediklerini ve nasıl devam etmek istediklerini seçebilirler. Kursu tamamlamak için katı, tek yönlü bir yaklaşım yoktur.

Smack dab’ı ortadan başlatabilir, örneğin; HTML ve CSS’de web geliştirmenin temelleri ve geriye doğru çalışabilirsiniz. JavaScript, Python ve SQL arasında geçiş yapabilirsiniz. Codecademy ile sizin için en iyi olanı yapmakta özgürsünüz.

Codecademy’nin çocuk kursları için kodlama özelliği, özellikle eğlenceli, ilgi çekici ve kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. Yeni başlayanlara öğretmeye odaklanırlar, bu yüzden dersleri yalnızca Ruby, PHP ve AngularJS kadar ileri düzeydedir.

Deneyimli ve orta düzey programcılar kısa süre sonra kısıtlamalar ve sınırlı öğrenme materyallerinden sıkılabilir.. Codecademy, genç kodlayıcılara ve programlama meraklılarına gerçekten sağlam bir temel sağlamak için programlamanın temellerini öğretmeye ve güçlendirmeye odaklanmayı tercih ediyor.

Codecademy ayrıca profesyoneller ve diğer Codecademy öğrencileriyle dolu mükemmel bir forum topluluğuna sahiptir. Dört kategoride düzenlenmiştir: Yardım Alın, Topluluk, Projeler, SSS. Ücretli bir Codecademy hesabı için canlı destek bile alırsınız. Dolayısıyla, herhangi bir sorun veya endişeyle karşılaşırsanız, yardımınıza koşmaya hazır bir sürü insan olduğundan emin olabilirsiniz.

7. MIT App Inventor

MIT App Inventor, Google’ın sunduğu basit, çocuk dostu, blok tabanlı bir programlama platformudur. Kullanıcıların görsel, sürükle ve bırak kodlama ortamı kullanarak kendi Android Uygulamalarını oluşturmalarına olanak tanır. Buradaki bloklar bileşenler olarak adlandırılır ve basit düğme, resim ve metin öğelerinden animasyonlar veya bir “ivme ölçer” (Wii denetleyicisi gibi çalışan bir MIT App Inventor bileşeni) gibi daha ayrıntılı seçeneklere kadar çeşitlilik gösterir.

Özellikle çocukları hedef almasa da, App Inventor’ın kurulumu, akıllı telefonlar ve tabletler için tamamen işlevsel uygulamalar oluşturmak için her yaştan ve beceri düzeyinden insan için düşük bir giriş noktası sağlar. Blok tabanlı programlama gibi, kullanıcının tek yapması gereken, istedikleri bileşenleri ekrana taşımak ve bağlamaktır.

Web sitesi hakkında sevdiğimiz şey, sizi doğrudan en derinlere atmaması veya öğrenmek için düzenleyiciyi indirmeye zorlamamasıdır. Kurulum talimatlarını, bir düzenleyiciye genel bakışı, kapsamlı başlangıç ​​eğitimlerini ve uygulamaların nasıl paketlenip paylaşılacağını içeren çok yararlı bir başlangıç sayfasına sahiptir.

Çocuğunuz kesinlikle Codi’nin (kodlayıcı arı) etrafta dolaşmasını sağlamaktan veya parmak ezme eğlencesi için kendi köstebek vurma uygulamasını oluşturmaktan kesinlikle keyif alacaktır!

8. Code Monster (Kod Canavarı)

Çocuklarınızın kodlama deneyimine sadece hızlı, ücretsiz ve çocuk dostu bir katkı arıyorsanız, Code Monster mükemmel bir seçenektir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu web sitesi çocuklara arkadaş canlısı bir mavi canavar karakteri kullanarak kodlama öğretiyor.

Kod Canavarı, öğrenciye her etkileşimli ders boyunca sözlü olarak rehberlik eder, değerlendirme soruları sorar ve gerektiğinde yardımcı ipuçları sağlar. Ayrıca dikkatlice yazılmış açıklamalar ve talimatlarla programlamanın temellerini tanıtır. Çocuk ancak canavarın parametrelerini yerine getirdikten ve / veya hedefe başarıyla ulaştıktan sonra bir sonraki derse, sınava veya projeye geçebilir.

Bu web tabanlı program ne kadar sevimli olsa da, bağımsız bir programdan daha fazla tamamlayıcı bir platformdur. Kurulum, ders planında çok az değişiklik (varsa) ile yalnızca doğrusal ilerlemeye izin verir.

Bir yandan, bu, temel bilgi olmadan kafa karışıklığı veya kazayla daha karmaşık modüllere ilerleme riskini ortadan kaldırır. Öte yandan, bu aynı zamanda kodlama konusunda yaratıcı olma veya programlama kavramlarını daha fazla keşfetme fırsatı olmadığı anlamına gelir.

Hiçbir şey indirmenize veya herhangi bir şey için ödeme yapmanıza gerek yok. Code Monster web sitesine gidin ve oynamaya başlayın.

11858 teknik destek

Kesinlikle daha genç bir izleyici kitlesine yönelik olan Kod Canavarı maskotu, tüm yol boyunca talimatlar, öneriler ve yardımcı ipuçları sağlayan sevimli bir mavi yaratıktır. Programlanmış bir karakter öğesinden başka bir şey olmamasına rağmen, Kod Canavarı’nın varlığı, çocuklara metin tabanlı kodlamanın temellerinde gezinirken çok ihtiyaç duyulan bir denetim ve rehberlik hissi verebilir.

 

11858 teknik destek